4 įgūdžiai, reikalingi savivertės ir savigarbos ugdymui

Kai siekiame surasti žmogų, kuriam galime papasakoti ir kuris mums gali tapti atrama, pagalba, empatija, paspirtimi. Bet… pamirštame, kad geriausiu draugu galime tapti sau pačios.

Ne kartą turbūt girdėjote, kad mes galime sau būti patys didžiausi priešai? Toks santykis su savimi ir yra tas, kuris menkina mūsų savivertę ir savigarbą.

Tad ką daryti, kad galėtume save vertinti ir gerbti be kitų įsikišimo? Kaip užsitikrinti, kad esame sau artimiausi?

Mums reikia savyje ugdyti tai, ko ieškome kituose artimuose žmonėse. Pilnai gali būti, kad kažkuriuos iš šių įgūdžių jau turi, bet – jų reikia visų.

Kokius Tau dar reiktų patobulinti?

Stebėti, atpažinti, priimti savo mintis ir jausmus.

Nors ir nereikia tikėti kiekviena mintimi, kuri ateina į galvą, visgi būtina jas stebėti, o ne nutildyti bereikšmiais užsiėmimais. Jausmų atpažinimas ir įvardinimas – be jo niekur iš savo kiemo. Jausmai yra tai, kuo mes gyvename. Net kiekvieną savo tikslą pririšame prie to, kaip norime jaustis.

Pritarti sau, pagrįsti save

Ką begalvotumėm, ką bejaustumėt, turite sau pritarti. Pagrįsti sau save, jei veikia labai didelis vidinis kritikas. „Tai normalu, tai žmogiška, taip nutinka, taip galvoti / jaustis normalu.

Stebėjimas / Atsiskyrimas

Praktiškai visos mūsų problemos kyla iš to, kad mes reaguojame į viską, įsitraukiame į savo pačios žaidimą, vadovaujamės pasąmoniniais mąstymo ir elgesio šablonas. Tad atsitraukti, stebėti save lyg iš teatro salės – nerealus įrankis automatinia, gyvenimo vyksmui stabdyti.

Būti geriausia drauge / mama / globėja sau

Bet kokioje situacijoje, kai jaučiame kaltę, gėdą, pyktį, liūdesį, nusivylimą, atstūmimą, neteisybę – įsivaizduokime mažą mergaitę viduje ir paklauskime savęs „Ką šioje situacijoje pasakyčiau tai patiriančiam mažam vaikui?”. Ateinantis atsakymas ir yra, ką turite savo vidiniam vaikui pasakyti. Gana save nuolat engti ir pliekti.Jums gali trūkti tik vieno iš šių dalykų, o gali ir visų. Jei kyla abejonių, ar tikrai tai veiksminga, prisiminkite, kad lygiai tokių pačių dalykų ieškome kituose, kai norime paguodos, pasipasakoti ir t.t.

Tvirta savivertė pasižymi tuo, kad mes sugebame patys su savimi sukurti darnų ryšį. Taip, mums reikia kitų žmonių meilei, bendravimui, socializavimuisi. Bet išmokę šių keturių įgūdžių, mes jau nebeieškome „įtikink mane, kad esu kažko verta” santykio. O juk tai yra didžiausias stebuklas.

Su įkvėpimu keistis,

Daiva