OMMMM… ar medituoji?

Oi atmenu kai pirmą kartą manęs paprašė pagulėti 5 minutes ramiai, ant grindų ir tiesiog atsipalaiduoti. Maniau išprotėsiu. Rimtai. Tai nebuvo mano pažintis su meditacija, toli gražu, bet nuo to laiko kelis metus labai skeptiškai žiūrėjau į meditacijas, jei jau taip visai atvirai, mane jos gąsdino, o žmonės, kurie sakėsi medituojantys – atrodė tolimi…

Aš neatmenu, kad bandyčiau kažkaip prisijaukinti meditacijos sąvoką, tikrai nesidomėjau, nors turbūt vis dažniau ir dažniau akis užkliūdavo už visokių straipsnių, kurie rašydavo, kad medituoti yra jėga, meditavimas išvalo sielą ir protą, atpalaiduoja kūną…bet giliai širdyje maniau, kad čia tiesiog mada. Arba dar geriau – pykau, kad rašo apie jų naudą, nes mano nuomone išgulėti ramiai 10 minučių buvo misija neįmanoma…

Bet praeitais metais, ankstyvą rudenį, eidama miegoti tiesiog pagalvojau… hm, pabandysiu. Susiradau meditaciją Meilės Šviesa, ir tiesiog atsigulusi, su ausinėm, prieš miegą klausiausi. Patiko tai, kad sako, ką reikia daryti, kur koncentruotis, todėl išgulėti 15 minučių buvo ne tik nesunku, bet ir pati meditacija užkabino. Mačiau ir tas švieseles, ir galva sukosi, ir šiaip… buvo maloniai įdomu.

Kas visgi yra meditacija?

Meditacijos, o man gal atsipalaidavimo menas, pasaulyje plačiai žinomos kaip priemonė, keičianti žmonių gebėjimą mąstymą, nušviečianti jų mintis, net keičianti žmogaus požiūrį į pasaulį. Meditacija – tai lyg kelias į ramybę, pabėgimas nuo visko, į save. Visgi gulėjimas klausantis įgarsintos meditacijos nėra būtinai vienintelis būdas.

Meditacijos pradedančiai

Jei ir tu norėtum išbandyti meditaciją, tačiau tau sunku susikaupti (ar kaip tik, atsipalaiduoti), pradėk nuo meditacijų, kuriose asmuo įvardina, ką turi daryti meditacijos metu. Būtinai išsirink tokią, kurioje skamba tau malonus balsas. Milijoną meditacijų rasi youtube. Jei moki angliškai, ieškok guided meditation (guided ir reiškia, kad ji įgarsinta). Yra neblogų ir lietuviškai įgarsintų meditaciją, kaip antai atsipalaidavimas su gongais. Nesistenk ieškot ilgų meditacijų – pirma išbandyk trumpesnes. Nepatikus vienai – nepasiduok. Jei tikrai nori patirti meditavimo privalumus, išlik motyvuota. Ir bandyk. Lygiai taip, kaip spaudai automobilyje radijo stotis, kol randi tau patinkančią dainą.

Pasiruošimas meditacijai ir buvimas joje

Bent man labiausiai patinka vakarinės meditacijos, tai jau kaip ir ritualas, aš net guluosi ankščiau tam, kad paklausyčiau kokios nors muzikytės, atsipalaidavimui, čakrų balansavimui, afirmacijų priminimui…

Tai gi svarbu nusistatyti laiką, kuris tau bus tinkamas. Kai meditacija taps įpročiu, arba pajausi jos poveikį, rasi kartais netyčiom laiko ir dieną, netikėtu metu – kai protas pats paprašys 🙂

Vieta – lova, fotelis. Atsisėdus ar atsigulus. Jei turi naminių gyvūnų – rekomenduoju uždaryt kur atskirai. Manieji kaip tyčia visada pradeda lįsti. Aš mėgstu užsikloti, išjungti šviesas. Tiesiog pasakau sau ir kūnui, kad dabar aš ilsėsiuos ir būsiu ramybės būsenoje. Įsidedu ausines ir pasileidžiu į kelionę. Atvira širdimi, kaip aš mėgstu sakyti.

Atidarau savo mintis, ištrinu blogus prisiminimus, pamirštu stresą. Tai čia tik nepradėkit galvot, kad taip būna visada. Ne, toli gražu ne. Pirmais kartais aš veikiau užsiciklindavau ties kokiu nors nemaloniu prisiminimu, ir vydavau jį šalin. Nes na… kaip gi aš dabar imsiu ir atsipalaiduosiu. Bet vis kartojant tą patį, t.y. meditavimo procesą, aš išmokau. Išmokau atsijungti. Dar vakar pastebėjau, kai jau pakartotinai meditacijoje sako visiškai atsipalaiduoti, o mano kūnas jau lyg paskendęs čiužinyje – negaliu pajudinti nė vienos ląstelės. Labai gera žinoti, kad išmokau tik atsigulus iš karto atpalaiduoti visą kūną. Su mintimis dar ne visada gaunasi. Bet jei jaučiu, kad nuklystu, tai bent tada bandau meditacijos metu dėkoti už dienos įspūdžius.

Kitokie meditacijos būdai

Aš labai žemiškai ir būkįkvėptiškai pasakysiu – mano nuomone meditacijai ne visada reikia muzikos ir gulėti ar sėdėti sukryžiavus kojas. Galima panašų efektą išgauti ir kitais būdais, tiksliau man pavyksta išgauti ir kitais būdais:

  • vaikštant koncentruotis į kvėpavimą: 4 maži įkvėpimai su kiekvienu žingsniu, 4 maži iškvėpimai su kiekvienu žingsniu. Patikėk, skaičiuodama įkvėpimus ir bandydama pataikyti žingsnius į ritmą tikrai negalvosi apie kažką kitą, ir nuo to labai labai labai pailsės galva, pasimirš rūpestis ar streso sukelėjas.
  • paprastas gilus įkvėpimas ir iškvėpimas, kartok tol, kol aprimsi. Aš net savo šešiametį išmokinau. Sakau jam tai gi kai ima nervas ar kyla pyktis, pakvėpuok. Kaip manote, kodėl moterims liepia kvėpuoti sąrėmių metu? Ne, tai nenuima skausmo, tai tiesiog nukreipia mintis kitur.
  • pavasario meditacija – eini su šuniu, eini link mašinos, eini bet kur kitur. Na sustok. Pabandyk išgirsti kiek skirtingų paukščiukų jau čirška. Bijai atrodyti kaip balta varna? Apsimesk, kad sustojusi naršai telefone, o iš tikro klausykis. Klausykis, ir dar padėkok, kad turi ausis ir gali girdėti atbundančią gamtą.
  • populiariųjų spalvinimo knygučių įdarbinimas – tikrai padeda. Išbandyta, patvirtinta ir atsibodę jau 😀 Bent man.
  • tapingas. Jį dar tik pradedu naudoti savo praktikoje, bet vakar va jau kamštyje naudojau. Nors tai yra emocijų paleidimo technika, man patiko naudoti ją, kad nukreipčiau mintis nuo negero prisiminimo. Tapingavau tik su tarp pirštų, t.y. suptrumpintą versiją dariau

Man nepavyksta medituoti rytais, o gaila. Tą laiką, kai naršau FB ar skaitau laiškus, galėčiau skirti kokioms nors ryto intencijoms, o ne kvailai tik nubudus neva atsibudinėti su nereikšminga informacija. Vieną kartą ryte nusprendžiau perlaužti save, atsisėdusi lotoso poza, su ausinuku klausiausi Dr. Wayne Dyer AAAAH meditacijos (man labai buvo įdomu, ką žmonės patiria darydami tokius dalykus), tačiau greitai atėjo vaikai ir mane pradėjo purtyti ir klausti mama, kas tau yra ir ką čia darai… Tai gi, grįžau į vakaro meditacijų laiką 😀

Kaip medituoji tu? Pasidalink būtinai. Tiek man, tiek skaitytojoms įdomu, kaip meditacija pakeitė tavo gyvenimą.

Comments are closed.