Pažeidžiamumo vaidmuo santykiuose

Kodėl pažeidžiamumas toks svarbus ir kaip galime išmokti būti pažeidžiami su savo artimaisiais, kad santykiai būtų stipresni ir gilesni? 

Pradėkime nuo to, kas yra pažeidžiamumas? 

Pažeidžiamumas reiškia atvirumą – gebėjimą parodyti save tokius, kokie iš tikrųjų esame. Tai reiškia, kad mes drįstame būti matomi, nepaisant to, kad galime būti atstumiami, nesuprasti ar netgi įskaudinti. 

Mes rodome tikrus jausmus, savo baimes, abejones ir net nepatogius troškimus. 

Santykiuose tai gali reikšti pripažinimą, kad nesame tobuli, kad kartais pasijaučiame nesaugūs arba bijome netekti savo partnerio. 

Pažeidžiamumas leidžia mums atsiverti ir pasidalinti šiais jausmais, net jei rizikuojame būti įskaudinti. 

Bet pažeidžiamumas yra būtina sąlyga artimiesiems santykiams. Tai, kas sukuria tikrą ryšį, yra ne mūsų stiprybės ar pasiekimai, bet tai, kaip mes sugebame dalintis savo vidiniu pasauliu su kitu žmogumi. Kai mes atvirai pasidalijame savo jausmais, mes kuriame pasitikėjimą. Tai suteikia galimybę kitam žmogui pamatyti mus tikrus ir priimti tokius, kokie esame iš tikrųjų. 

Dažnai, kai bijome būti pažeidžiami, mes pastatome sienas tarp savęs ir kitų. Mes galvojame, kad saugodamiesi nuo galimo skausmo apsaugome save. Bet iš tikrųjų tai, ko bijome, dažnai ir sukuria atstumą. 

Pažeidžiamumas leidžia pašalinti šias sienas ir sukurti tikrą emocinį ryšį, ir netgi išspręsti konfliktus.

Kai konfliktas kyla santykiuose, mūsų natūrali reakcija gali būti gynyba ar puolimas. Bet gynybinė pozicija tik gilina nesutarimus. Pažeidžiamumas, kita vertus, atveria duris dialogui. Užuot kaltinę kitą ar gynęsi, mes galime pripažinti savo jausmus. Pavyzdžiui, vietoj žodžių „Tu niekada manęs neišklausai“, mes galime sakyti „Man liūdna, nes jaučiuosi neišklausytas“. Šis požiūris keičia konfliktų dinamiką. Jis leidžia kitam žmogui pamatyti, kas iš tikrųjų vyksta mūsų viduje, ir padeda išvengti ginčų, nes pokalbis pereina į asmeninį lygmenį, o ne kaltinimus. 

Pažeidžiamumas – tai pasakyti: „Aš vertas meilės ir pagarbos, net kai nesu tobulas.“ 

Pažeidžiamumas mums leidžia priimti save tokius, kokie esame, ir tai, kas dar svarbiau, leidžia kitiems mus pamatyti tikrus. Tai yra esminis žingsnis link gilesnių ir autentiškų santykių.

Deja, nėra vieno recepto, kaip išmokti būti labiau pažeidžiamam. Tačiau dažnu atveju – vien savo jausmų pažinimas ir jų įvardijimas gali būti pirmas žingsnis link to.

O kokia Jūsų patirtis su pažeidžiamumu?

Daiva