Efektyvus bendravimas: klausymasis ir girdėjimas

Kuo skiriasi klausytis norint suprasti ir klausytis norint atsakyti? Šis niuansas dažnai lemia, ar mūsų pokalbiai virsta produktyviu dialogu, ar tiesiog paviršutiniškais mainais. Kas yra klausymasis norint suprasti?Pradėkime nuo to, kas yra tikrasis klausymasis. Klausymasis norint suprasti – tai ne tik girdėti kito žmogaus žodžius. Tai gilus įsitraukimas į pokalbį, kai esame visiškai susitelkę į tai, …

Pažeidžiamumo vaidmuo santykiuose

Kodėl pažeidžiamumas toks svarbus ir kaip galime išmokti būti pažeidžiami su savo artimaisiais, kad santykiai būtų stipresni ir gilesni? Pradėkime nuo to, kas yra pažeidžiamumas?  Pažeidžiamumas reiškia atvirumą – gebėjimą parodyti save tokius, kokie iš tikrųjų esame. Tai reiškia, kad mes drįstame būti matomi, nepaisant to, kad galime būti atstumiami, nesuprasti ar netgi įskaudinti.  Mes rodome tikrus …

Kaip priimti kritiką: nuo gynybos iki atvirumo

Kritika gali būti sunki, ypač kai ji gaunama iš mylimo žmogaus. Natūralu gintis, tačiau tai gali užkirsti kelią augimui ir sukelti nereikalingų konfliktų. 1. Kodėl kritika atrodo tokia asmeniškaKai išgirstame kritiką, dažnai atrodo, kad ji tiesiogiai atakuoja mūsų asmenybę. Taip yra todėl, kad kritika gali sukelti mūsų nesaugumo jausmą ir baimę, jog nesame pakankamai geri. …

Lūkesčių valdymas santykiuose – ką reikia žinoti?

Kiekvienuose santykiuose yra tam tikrų lūkesčių – ar tai būtų laikas, praleidžiamas kartu, bendravimo būdai, ar emocinė parama. Šiuos lūkesčius dažnai formuoja mūsų vaikystės patirtys, ankstesni santykiai ir asmeninės vertybės. Nors kai kurie lūkesčiai yra sveiki ir būtini, kiti gali būti nereikalingi ar neišsakyti, o tai gali sukelti įtampą, jei nebus aptarti anksti. Neišsakyti lūkesčiai: …

Kaip padėti sau, jei augote toksiškoje aplinkoje?

Jei vienas iš tėvų, ar net abu, buvo emociškai nebrandūs (ar toksiški), veikiausiai to pasekmes jauti ir dabar. Trapi savivertė, noras visiems įtikti, pasitikėjimo savimi stoka, emocinis uždarumas, sudėtingumai kuriant santykius – tai tik dalis to, ką patiria jau suaugę toksiškų vaikų tėvai.  Tačiau pasveikti ir susitvarkyti savo emocinę ir psichologinę gerovę tikrai įmanoma. Neprivaloma …

Kaip kalbėti su tais, kurie nesiklauso 

„Kaip kalbėtis su tais, kurie nesiklauso?“ yra turbūt amžinas klausimas, kurį užduodame sau ne tik poroje! Ne vieną kartą esu girdėjusi, kad santykių kokybė prastėja būtent todėl, kad nepavyksta susikalbėti. O vėliau jau net ir nebandoma. Kam kalbėtis, juk manęs vis tiek negirdi, nesupranta, arba tiesiog tyli, kai prašau kokio nors atsakymo! Pažįstama? Skaityk toliau.  Yra …

5 toksiškų tėvų požymiai – kokie jie?

Nėra man lengva rašyti apie toksiškus tėvus, tikrai nėra. Kai kažkada FB pasidalinau, kad jau metus esu visiškai nustojusi bendrauti su tėčiu – sulaukiau įvairių atliepimų: palaikymo ir nesupratimo. Tačiau ta tema visada gyva manyje, ir jei tik ją paliečiu, žinau, kad paliečiu dalį ir savo skaitytojų širdis. Jei tik prakalbu tėvų tema, visada pasipils …

4 toksiški elgesio modeliai, kuriuos vis dar laikome normaliais 

Per kelis metus praktikos esu pastebėjusi, kad žmonėms sunku nubrėžti aiškią ribą tarp sveikų ir saugių santykių, toksiškų santykių ir smurtinių santykių. Taip yra todėl, kad įvairius ne itin tinkami elgesio modeliai laikomi normaliais – galbūt savo aplinkoje nematome kitokio pavyzdžio, galbūt tiesiog pasirenkame tai ignoruoti, o gal tiesiog mums trūksta žinių? Tad šiandien apie kai kuriuos elgesius santykiuose, kuriuos laikome normaliais (ar įprastais), bet iš tiesų jie turi …

Kodėl svarbu domėtis santykiu su savimi?

Turbūt reikėtų sakyti ne tik domėtis, bet ir ugdyti. Taip, kaip bendraujame su kitais, taip ir bendraujame su savimi juk, taip?  Niekas nemokino mūsų, kaip puoselėti save, kaip su savimi bendrauti, ką apie save žinoti reikia, o juk tai be galo svarbu.Kai mes teikiame pirmenybę santykiui su savimi, visa kita tarytum nugula į teisingas vietas.  …

Vienpusiai santykiai – mūsų kartos tragedija 

Nežinau, kaip tau, bet man atrodo, kad vienpusiai santykiai yra mūsų kartos tragedija.  Turime viską – kas galėjo evolucijonuot – bet neturime saugių santykių, kurie būtų abipusiai.  Ir dar turime visas galimybes tai keisti. Dabar juk, jei ieškai pagalbos, konsultuojies pas psichologus ar psichoterapeutus, jei nebesi „durnas su baltu bilietu“  O bet tačiau, mūsų daugelio …

 Kaip kritika griauna mūsų santykius? 

Kaip dažnai kritikuojate kitus? Ar pastebite tai iš viso?  Dažnai mums atrodo, kad kritikuodami darome meškos paslaugą. Aš sukritikuoju, tu pasikeiti – vuolia, bėdos nebėra.  Bet, o kas jeigu mes kritikuojame kito žmogaus asmenines savybes, charakterio bruožus, na gal net netinkamą elgesį ne todėl, kad norime pakeisti kitus ir mums taptų patogu? O….  Gottmano institutas …

 Tobulas atsiprašymas – koks jis? 

Ar esi kada susidūrusi su akimirkomis, kai žodis atsiprašau labiau suerzina, nei suteikia erdvės atleidimui?  O gal kaip tik – esi patyrusi, kad tavo atsiprašau neveikia taip, kaip norėtum?  Šiandien būtent apie tai – tobulo atsiprašymo formatas.  Teisingas atsiprašymas yra vienas iš labiausiai suartinančių dalykų žmones po ginčų, konfliktų – jei tik žinoma jis teisingai …

Ar sveika ir saugi meilė egzistuoja? Kodėl taip dvejojame savimi? 

Turėjau tokią idilę, kad važiuoju su kabrioletu palei Atlanto vandenyną, esame abudu įsimylėję, ak, kokia romantika. Dar turėjau įsivaizdavimą, kad viskas visada bus gerai, vaikščiosime už rankų susikibę ir niekada nesipyksime. Dar patikdavo mintyse vaizduoti, kad esame bajorai – aš su pūsta tortine sukne, o jis tikras džentelmenas. Geriame arbatą iš porcelianinių puodelių. Už lango …

Kodėl taip dvejojame savimi? 

Atsimenu save kokių 24-ių metų. Energinga, veikli, pilna jaunatviško entuziazmo, tik… absoliučiai nemokanti matyti savo kasdienybės paveikslo aiškiai.  Natūralu, nepykstu ant savęs už tai. Tada dar tik buvau bepradedanti pažindintis su savimi, su savo vidiniu pasauliu.  Daug dalykų anuomet net nepradėjau daryt, nes nuolat dvejojau savimi. Daug man netinkamų pasirinkimų buvau patyrus (net gi ir …

Ko galime tikėtis, kai išeiname iš emociškai sudėtingų santykių? 

Kol mums sunku priimti sprendimus, kol esame toksiškuose ar emociškai sudėtinguose santykiuose, mes literaliai skęstame.Visos mūsų mintys ir energija lieka ten, kur ir taip tamsu ir šalta, ir nepatenkina mūsų poreikių.  Kadangi pati esu patyrusi tokius santykius, žinau, kaip sunku iš jų išeiti, o juo labiau tikėti, kad ateitis atneš kažką gero ir šviesaus.Visada yra …